ZMIANY W POBORZE OPŁAT, Nowy system poboru opłaty elektronicznej już w Polsce !

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które zastąpi dotychczasowy system viaTOLL. Służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za pojazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązany będzie użytkownik pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkowników autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych. Wśród pojazdów tych mogą się znaleźć samochody osobowe ciągnące przyczepkę, jeśli łączna masa całkowita takiego zestawu przekracza 3,4 tony. Przepisy nie dotyczą ciągników rolniczych.

Już od 1 grudnia …

na płatnych odcinakach autostrady A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica zarządzanych przez GDDKiA nastąpi zmiana sposobu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli (tj. pojazdów o dmc poniżej 3,5 tony). System e-TOLL zastąpi obowiązujący do 30 listopada 2021 r. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez szlabanów.

Za przejazd nie zapłacisz już u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

Wjazd na autostradę  pasem oznaczonym e-TOLL bez wniesienia opłaty za przejazd autostradą spowoduje naruszenie podlegające nałożeniu kary grzywny na kierowcę lub konieczność wniesienia opłaty dodatkowej.

Jak możesz skorzystać z e-TOLL?

ZSL – urządzenie montowane na stałe. Jest to jedno z najbardziej stabilnych urządzeń ze względu na jego lokalizacje w pojeździe, tj. ograniczony dostęp dla użytkowników pojazdów.

OBU – urządzenie tzw. pod zapalniczkę, które może zostać wykorzystane również w innych pojazdach.

Aplikacja e-TOLL – aplikację mobilną e-TOLL PL można bezpłatnie pobrać w GOOGLE PLAY lub APP STORE . Aplikacja jest zintegrowana z systemem SENT, dzięki czemu za jej pośrednictwem możliwe będzie jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT.

e-bilet autostradowy – jest to jedna z metod płatności za przejazd autostradą na odcinku A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, która będzie dostępna od 1 grudnia 2021 r. w systemie e-TOLL dla pojazdów lekkich (samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony). Czytaj więcej…

W celu zakupu urządzeń ZSL/OBU skontaktuj się z nami.